GuLLerin En GuzeLine Layik Ummet OLma DilegiyLe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GuLLerin En GuzeLine Layik Ummet OLma DilegiyLe

Rv BlogHomeAnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Çocukları Allah' (c.c) la Korkutmayın...!

YazarMesaj
HAFIZmehmet
Moderatör
Moderatör
HAFIZmehmet

Çocukları Allah' (c.c) la Korkutmayın...! Empty
MesajKonu: Çocukları Allah' (c.c) la Korkutmayın...!   Çocukları Allah' (c.c) la Korkutmayın...! EmptyCuma Ekim 09, 2009 10:41 pm

Eğer kalbindeki Allah sevgisini öldürmek ve onu Allah'tan korkmaz bir insan haline getirmek istemiyorsanız çocuklarınızı Allah'la korkutmaktan sakının.

Anne-babaların bağımsız ve kendi istekleri doğrultusunda hareket etmeye özenen çocuklarını terbiye etmek için ''Anne sözü dinlemeyeni Allah taş yapar. Yemeğini tabağında bırakanı cehennemde yakar. Kötü laf söyleyeni dilsiz yapar.'' gibi uyarılarla Allah'la korkutması yanlıştır. Kimi ailelerde çocuğun vicdanî gelişmesi anne ve babanın örnek davranışlarıyla değil Allah korkusu ve dinî baskılarla sağlanmaya çalışılmakta ve Allah'ın yapılan her hatayı günah defterine yazdığından ve ahirette çekeceği işkencelerden bahsedilerek çocuk sindirilmektedir. Bu yola sık sık başvurulacak olursa çocuk kendisini suçlu görecek aynı zamanda Allah'a karşı korkuyla karışık bir öfke de geliştirecek belki de Allah'tan nefret edecektir.

‘SENİ ALLAH SEVİYOR’ DEYİN
Araştırmalar sonucunda çocukların iki yaşından itibaren din ile karşılaştığı üç-dört yaşından sonra "nasıl/neden?" sorularıyla her şeyin aslını ve bu arada yaratıcı gücün mahiyetini araştırdığı ortaya çıkmıştır.
Çocuklara Allah'ı anlatırken Allah'ın onu sevdiği ifade edilmeli ve Allah sevgisi üzerinde durulmalıdır. Annelerin çocukları Allah'la korkutmaları çocukların ruh sağlığı açısından zararlıdır. Çocuğa öncelikli olarak Allah'ı cezalandıran azap veren biri olarak tanıtmak İslam'a terstir. Bir diğer yanlış ise çocuğ ''Allah baba kızar seni cezalandırır.'' ifadesidir. Bu ifade tarzı Hristiyan teslis inancının bir taklididir ve yanlıştır.

İŞTE AİLELERE KÖTÜ ÖRNEKLER
Bir gün bir baba üç-dört yaşlarındaki kızına dinî konularda bilgi vermek ister. En çok her şeyi yaratan Allah'ı; sonra da bize iyi ve güzel davranış şekillerini öğreten Peygamberimizi sevmemiz gerektiğini söyleyince çocuk ''Ben Peygamber'i Allah'tan daha çok seviyorum.'' der. Babası şaşkınlıkta sebebini sorunca; ''Annem bana 'Allah yalan söyleyeni cehennemde yakar.'' dedi. Allah'ın cehennemi varmış Peygamberin cehennemi olmadığı için ben onu daha seviyorum.'' cevabını verir.
Altı yaşlarında bir erkek çocuğu yaramazlık yaptığı zaman devamlı ''Allah seni sevmez cehennemde yakar.'' telkinleriyle vazgeçirilmeye çalışılmaktadır. Bir sabah kahvaltısında çocuk birdenbire ''Baba bizim köyde de Allah var mı?'' diye sorar. Çocuğun bu sorusunu merak eden babası ''Oğlum Allah her yerde vardır; ama niçin soruyorsun?'' deyince çocuk ''Eğer orada Allah yoksa oraya gidecektim de...'' cevabını verir..!!
HAFIZmehmet
Moderatör
Moderatör
HAFIZmehmet

MesajKonu: Geri: Çocukları Allah' (c.c) la Korkutmayın...!   Çocukları Allah' (c.c) la Korkutmayın...! EmptyCuma Ekim 09, 2009 10:41 pm

Çocuklara cehennemi olan Allah' ı değil cenneti olanAllah' ı anlatmalıyız

Peygamberimiz buyuruyor ki: Buluğa erinceye kadar çocuktan ve akıl hastasından kalem kaldırılmıştır.. Çocukların sorularına cevap verirken dürüst olacağız. Detaylara girmeden, kısaca, anlayacağı kelimelerle cevap vereceğiz. Çocuklar dört yaşına kadar ben-merkezci bir düşünceye sahiptir. Canlı cansız ayırımı yapamazlar; onlara göre herşey canlıdır. Bu sebeple masallarda geçen olayların tamamına inanırlar, uydurma olduğunu düşünmezler. Çocuklar hikaye ile anlatılan konuları daha kolay ve daha istekli öğrenirler ve basit açıklamalarla yetinir, fazlasını merak etmezler. Bir anne anlatmıştı: -Dört yaşındaki çocuğum bana, Anne, dedi, neden Allahı göremiyoruz? Ben de, gözlerimiz küçük olduğu için Allahı göremeyiz, dedim. Kendi kendine mırıldandı: Evet, gözlerimiz küçük olduğu için Allahı göremeyiz. Bu cevap ona yetti, başka soru sormadı. Büyük çocuklara bu açıklama yeterli olmayabilir. Ayrıca ölümün korkunç bişey olmadığını Ahireti yine çocuk dilleriyle onlara öğretebilmeliyiz
Eğitimci yazar Cezmi Tahir Berktin, Okul Öncesi Eğitim isimli kitabında kendi başından geçen bir olayı anlatıyor:
-Dört yaşındaki kızım, açlık grevine başlamış gibi, birdenbire yemek yememeye başladı. Bizimle sofraya oturmuyor, ağzına bir lokma koymuyordu. Bütün çabalarımıza rağmen sebebini öğrenemedik. Gece olmuş, yatma saati gelmişti. Kucağıma alıp yatağına götürdüm. Başını okşayarak, Seni seviyorum, yemek yemeyişin beni üzüyor, dedim. Ağlayarak boynuma sarıldı: Babacığım, ne olur sen de yeme! dedi ve çocuk diliyle sebebini anlatmaya başladı. Meğer eşim, farkında olmadan, bir eğitim hatası yapmış. Her anne gibi, bizim hanım da çocuğun beslenmesini aşırı önemsediği için kızım soruyor:
- Anne, neden yemek yiyoruz?
- Büyümek için.
- Büyüyünce ne olacak?
- Yaşlanacağız.
- Yaşlanınca ne olacak.
- Her yaşlı gibi bir gün biz de öleceğiz.
Kızım, o küçük mantığı ile, ölümden kurtulmanın çaresini yemek yememekte buluyor. Yemek yemesem büyümem, büyümezsem yaşlanmam, yaşlanmazsam ölmem gibi basit bir mantık geliştiriyor.
Berktin hocanın da ifade ettiği gibi, biz ne kadar saklasak da çocuk er veya geç ölüm gerçeği ile yüzleşecektir. Çok sevdiği büyükannesi, büyükbabası veya arkadaşı öldüğünde bize sormayacak mı: -Büyükannem(veya arkadaşım) nereye gitti? Vereceğiniz cevapta ahiret (cennet) inancı yoksa, ayrılık acısıyla dolu o küçük yüreği nasıl teselli edeceksiniz? Omuzlar üzerinde taşınan bir tabutu görüp sorduğunda ne cevap vereceksiniz?
Korkutarak Değil, Sevdirerek Eğitmeliyiz

ALİ ÇANKIRILI
HAFIZmehmet
Moderatör
Moderatör
HAFIZmehmet

MesajKonu: Geri: Çocukları Allah' (c.c) la Korkutmayın...!   Çocukları Allah' (c.c) la Korkutmayın...! EmptyCuma Ekim 09, 2009 10:42 pm

Çocuk ve Allah

Çocuk sağda solda, dışarıda içeride, evde sokakta hayatın güzelliğine dair cümleler duyamıyordu. Çocuk hayattan korkuyordu. Çevresinde olup biten şeyler ona çok karmaşık geliyordu. Can sıkıntısından patlıyordu. İçinde bir boşluk vardı. Anlam veremiyordu. Hiçbir şeye anlam veremiyordu. Oyuncaklarından sıkılıyordu. Sıkılınca oyuncaklarını sağa sola fırlatıyordu. Oyuncaklarına kötü davranıyordu. Babası ona sadece oyuncak almakla yetiniyordu. Herbir oyuncakla ilgisi birkaç günlüktü. Modern zamanın insanı neyse, modern zamanın çocuğu da oydu. Çocuk mutsuzdu. Anne babalar mutsuzdu. Çocuk hayattan korkuyordu. Yaşananlar onu tedirgin ediyordu. Çocuk güvensizdi. Etrafı tehlikelerle doluydu. Her an kötü bir şey olabilirdi.
Çocuğun içindeki karmaşa diline de yansıyordu. İçinde neler olup bittiğini çözemiyor, hem içindeki karmaşadan hem de dilinin henüz yeni inşa edilmesinden, bunları kelimelere dökemiyordu. Dökse de onu kim dinleyecekti? O da kendisi için daha rahat bir anlatım biçimi olan resimlerle anlattı bunu. Çocukların yaptıkları resimler onların en anlaşılabilir dilidir

Çocukları Allah' (c.c) la Korkutmayın...!
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ALLAH de SUS...
» Ya Allah!Ya Allah!
» ALLAH'A İMAN
» Allah`ın Sıfatları
» Allah'ın Rahmetinden Ümit Kesilmez