GuLLerin En GuzeLine Layik Ummet OLma DilegiyLe
 
Rv BlogHomeAnasayfaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Ayıpları Örtücü Olmak...

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
BetüL
Byn.Moderatör
Byn.Moderatör
BetüL

Mesaj Sayısı : 178
Kayıt tarihi : 10/10/09
Yaş : 35

MesajKonu: Ayıpları Örtücü Olmak...   C.tesi Ekim 10, 2009 4:33 pm

Müslümanların ayıplarını örtmek, gizli günahlarını yaymamak ve kusurlarını affetmek çok sevaptır. Uzun bir hadis-i şerifin sonunda; (Bir kimse bir Müslümanın ayıbını, kusurunu örterse, Allahü teâlâ, kıyamet günü onun ayıplarını, kabahatlerini örter) buyurulmuştur.

Bunun için kimsenin ayıbına, kusuruna bakmamalı, kendi ayıplarını görmelidir. Kendini hiçbir Müslümandan üstün bilmemelidir. Her Müslümanı kendinden üstün tutmalıdır ve herhangi bir Müslümanı görünce, kendi saadetinin, onun duasını almakta olabileceğine inanmalıdır. Kendinde hakkı bulunanların kölesi gibi olmalıdır. Kimseyi gıybet etmemeli ve gıybet yapana mani olmalıdır. İyi kimseler yani salih Müslümanlar, insanların kusurlarını, ayıplarını araştırmazlar ve gördükleri hataları, kusurları da örterler. Peygamber efendimiz; (Kim insanların ayıplarını, kusurlarını örterse, Allahü teâlâ da, onun ayıplarını, kusurlarını örter) buyurmuştur.

İnsanın ayıplarını araştıranlar, dost değil düşmandırlar. Çünkü düşman, insanın ayıplarını arayıp, yüzüne çarpar. İyi kimseler ise, insanın ayıplarını pek görmezler. Birisi İbrahim bin Edhem hazretlerine, ayıbını, kusurunu bildirmesi için yalvarınca; “Seni kendime dost edindim. Her halin ve hareketlerin, bana güzel görünüyor. Ayıbını başkalarına sor” buyurmuştur.

Kendi kusurlarını araştırıp düzeltmeye çalışan bir kimse, başkalarının ayıplarını görmeye vakit bulamaz. Hep, kendinden daha iyi olan Müslümanları görür. Yani her gördüğü Müslümanı kendinden daha iyi bulur. Ebu Said-i Arabi hazretlerine, iyi bir Müslüman nasıl olur diye sual ettiklerinde, cevabında; “Hadiselerin değişmesi, ahlaklarını değiştirmez. Başkalarının ayıplarına bakmazlar. Daima, kendi ayıplarını, kusurlarını görürler. Kendilerini hiçbir Müslümandan üstün bilmezler. Hepsini kendinden üstün görürler” buyurmuştur.

İyi bir Müslüman, başkasında bir ayıp, kusur görünce, bunu kendinde arar, kendinde bulunca, bundan kurtulmaya çalışır. Böyle yapmak, kötü huylardan kurtulmanın ilaçlarındandır. Zaten; (Mümin müminin aynasıdır) hadis-i şerifinin manası da budur. Yani, başkasının ayıplarında, kusurlarında, kendi ayıbını, kusurunu görmektir.

Din büyükleri ile görüşmekten maksat, kişinin kendi ayıplarını, kusurlarını anlaması ve gizli kötülüklerini meydana çıkarması içindir. Tasavvuf yolunda olmaktan maksat da, kişinin kendi nefsinin ayıplarını, kusurlarını anlaması, İslamiyet’in emir ve yasaklarına uymakta kolaylık, lezzet hasıl olması ve gizli olan şirkten, küfürden kurtulması içindir.

Bu sebeple, herhangi bir Müslümanın ayıbını, kusurunu meydana çıkarmamalı, kimsenin gizli hallerini araştırmamalıdır. Peygamber efendimiz buyurdu ki:
(Mirac gecesi birtakım insanlar gördüm ki, çok feci ve elim bir şekilde kendi kendilerine azab ederler. Cebrail aleyhisselama sordum ki, ya Cebrail, bunların günahı nedir? Niçin böyle kendi kendilerine azab ederler? Cebrail aleyhisselam dedi ki: Bunlar başkalarının ayıplarını meydana çıkaranlardır.)

Musa aleyhisselam, Tur-i Sina’da Allahü teâlâya; Ya Rabbi! Başkalarının ayıplarını meydana çıkaranların cezası nedir? diye arz edince, cenâb-ı Hak; (Tövbesiz giderlerse, yerleri Cehennemdir) buyurmuştur.

Netice olarak her Müslümanın, Resulullah efendimizin hatta, Allahü teâlânın ahlakı ile ahlaklanması lazımdır. Çünkü Resulullah efendimiz; (Allahü teâlânın ahlakı ile huylanınız!) buyurmuştur.

Allahü teâlânın sıfatlarından biri, Settar yani günahları örtücüdür. Her Müslümanın da din kardeşinin ayıbını, kusurunu örtmesi lazımdır. Allahü teâlâ, kullarının günahlarını affedicidir. Müslümanlar da, birbirlerinin kusurlarını, kabahatlerini affetmelidir. Her Müslümanın bunları öğrenmesi ve bunlar gibi ahlaklanması lazımdır. Böylece, dünya ve ahiret felaketlerinden kurtulmak nasip olur. Peygamber efendimizin buyurduğu gibi:
(Kendi nefslerinizin ayıplarını araştırınız, başkalarının ayıplarını araştırmayınız!)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Ayıpları Örtücü Olmak...
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Member Olmak.

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
GuLLerin En GuzeLine Layik Ummet OLma DilegiyLe :: `·.¸¸.·´´¯`··._.· (iSLami KonuLar) `·.¸¸.·´´¯`··._.· :: Tasavvuf-
Buraya geçin: