GuLLerin En GuzeLine Layik Ummet OLma DilegiyLe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GuLLerin En GuzeLine Layik Ummet OLma DilegiyLe

Rv BlogHomeAnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Pazartesi ve Perşembe Orucu...

YazarMesaj
BetüL
Byn.Moderatör
Byn.Moderatör
BetüL

Pazartesi ve Perşembe Orucu... Empty
MesajKonu: Pazartesi ve Perşembe Orucu...   Pazartesi ve Perşembe Orucu... EmptyPaz Ekim 11, 2009 2:05 pm

Pazartesi Perşembe Orucu

Bu iki bölümdeki on hadisten, Rasulullah;ın doğduğu peygamber olduğu ve vahyin ilk geldiği günün Pazartesi olduğunu, amellerin Pazartesi ve Perşembe günleri ALLAH a arzedildiğini, Rasulullahın her aydan üç gün oruç tutmayı, kuşluk ve vitir namazını tavsiye ettiğini ve bu üç günlük orucu herhangi bir günde tuttuğunu ve kameri ayların 13, 14, 15.inde tutulmasını emrettiğini ve kendisinin de bizzat bu günlerde tuttuğunu öğreneceğiz.

Ebû Katâde radıyallahu anh şöyle dedi:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'e pazartesi günü oruç tutmanın fazileti soruldu. O da şöyle buyurdu:

"O gün, benim doğduğum, peygamber olduğum (veya bana vahiy geldiği) gündür."

Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Pazartesi ve perşembe günleri ameller (ALLAH'a) arz olunur. Ben, oruçluyken amellerimin arz olunmasını isterim."

Âişe radıyu anhâ şöyle dedi:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem pazartesi ve perşembe günleri orucuna özen gösterirdi.

* Amellerin haftada iki sefer ALLAH a arzolunduğu ve cennetin kapılarının da aynı günler açıldığı[5] gerçeğine dayanarak bu günleri oruçlu geçirmek nafile ibadetler cümlesinden olarak güzel görülmüştür. Böylece sadece Ramazana aid olmaksızın diğer günlerde de oruç tutulup hem fakir fukaranın hali göz önünden uzak tutulmamış hem de açlığa karşı direncimizi kontrol altında tutmuş oluruz.

Pazartesi ve Perşembe Orucu...
1 sayfadaki 1 sayfası