GuLLerin En GuzeLine Layik Ummet OLma DilegiyLe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GuLLerin En GuzeLine Layik Ummet OLma DilegiyLe

Rv BlogHomeAnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Peygamber efendimiz ruyada görmenin yolları

YazarMesaj
ŜũКЯū°¹™
Administrator
Administrator
ŜũКЯū°¹™

Peygamber efendimiz ruyada görmenin yolları Empty
MesajKonu: Peygamber efendimiz ruyada görmenin yolları   Peygamber efendimiz ruyada görmenin yolları EmptyÇarş. Ekim 07, 2009 9:19 pm

Buhari, Ahmed bin Hanbel ve Tirmizi, Enes bin Malik (Radıyallahu Anh)den şöyle rivayet etmişlerdir:
Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) buyuruyor ki:
Beni rüyada gören gerçekten beni görmüştür. Çünkü şeytan benim suretime giremez. Ahmed bin Hanbel, Buhari, Tirmizi)
Yine Enes bin Malik (Radıyallahu Anh) den rivayet edilmiştir:
Kim beni görürse, uyanıkken beni görmüş gibidir. (Ahmed bin Hanbel, Buhari, Tirmizi, İbn Mace)
Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)i rüyada görmenin bir çok yolu vardır. Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) rüyada görmek, kişinin derecesine göre, değişir. Mesela sadık, salih olan kimseler Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)i daha daha nurani görür. Bazılarına da derece derece daha aşağı şekilde görünür. Hatta Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)de bir noksanlık görünürse, gören kimsenin noksanlığına delalet eder. Çünkü Yusuf Nebhani (Kuddise Sirruh) şöyle demiştir:
Bir sefer Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)i rüyada görmek için Allah-u Zülcelal e dua ettim ve o niyetle ihlas suresini üç bin sefer okudum. Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)i çok azim bir surette gördüm. O kadar azim gördüm ki, onu ne şekilde gördüğümü anlatamam.
Şimdi Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) görmek isteyen kimseler, Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)e mutabaat yapmalı, Allah-u Zülcelal e karşı sadık olmalı, niyetinde halis olmalıdır. Çünkü bu gibi şeyler Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)i görmeye sebep olmaktadır.

Bazı Evliyalar yazmış oldukları kitaplarda Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)i görmeye sebep olan amelleri belirtmişlerdir. Burada bu amellerden bir kaç çeşit yazacağız inşallah...

1-) Hadaiku l-İhbar ve Abdulkadir-i Geylani nin Gunye isimli kitabında şöyle geçmektedir:
Ebu Hureyre (Radıyallahu Anh) Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)den şöyle rivayet ediyor:
Kim Cuma gecesi iki rekat namaz kılarsa her rekatında birer defa fatiha ve Ayetel-Kürsi, sonra 15 sefer ihlas suresi, daha sonra bin sefer:
Allahümme salli ala muhammedin nebiyyü l-Ümmiyyi
Derse, gelecek cumaya kalmadan o beni rüyasında görür. Beni gören kimse de cennete layık olur. Önceki ve sonraki günahları affolunur.
Bu güzel olan sıga Tezkiretü l-Mustafa kitabında da yazılmış ve tecrübe edildiği söylenmiştir.
2-) Ebu Abbas şöyle demiştir:
Kim şu sıganın üzerinde gece ve gündüz beşyüz sefer söylemeye devam ederse, Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)i hayatta görmeden ölmez:
Allahümme ala seyyidine muhammedin abdike ve nebiyyike ve resulike n-nebiyyü l ümmiyyi
Şeyh Yusuf Nebhani de bu sıgayı Saadet-i Dareyn kitabında söylemiş ve: ...Ve ala alihi ve sahbihi ve sellem cümlesini ilave etmiştir.
Yusuf Nebhani ye göre; bunu yapmak Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)i uyanık iken görmeye faydalıdır. Rüyada görmeye ise daha daha faydalıdır. (Saadet-i Dareyn; 488)
3-) Ebul-Musa el-Medeni;nin İbn-i Abbas (Radıyallahu Anh)dan rivayet ettiğine göre, Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) şöyle buyurmuştur:
Herhangi bir mümin cuma gecesinde iki rekat namaz kılarsa her rekatında fatihadan sonra 25 sefer ihlas suresini okursa, sonra bin sefer:
Sallallahu ala muhammedin nebiyyün ümmiyyi
Derse, gelecek cumaya kalmadan o beni görecektir. Kim beni görürse de Allah onu affeder.
4-) Mekke-i Mekerreme nin eski müftüsü Seyyid Ahmed Dahlan kendi yazmış olduğu mecmuasında şöyle demiştir:
Bazı Ariflerin söylediğine göre, kim cuma gecesinde şu sıganın üzerinde devam ederse, bir sefer okusa bile Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)in ruhundan ona bir keşif olur. Ölüm zamanında, kabir zamanında Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)i görür. Okunacak sıga şudur:
Allahümme Salli ala seyyidine muhammedin nebbiyyül ümmiyyül habibül âle l gader el-Azim el-Ceh ve ala alihi ve sahbihi ve sellem
Bazı arifler:Bu sıgayı her gece de yüz sefer okumak daha layıktır. demişlerdir.
5-) Ariflerden bir zat şöyle anlatmıştır:
Ben Seyyid Fadıl Habib Ebu Bekir ibn-i Ali Meşhur ile bir cuma gecesinde beraberdim. Ben ona dedim ki: Bana bişey öğret ki ben onunla Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)i göreyim. Bana dedi ki:Ben de senin sorduğun gibi babama sordum. bana dedi ki bu mübarek sıgayı oku sen onu görürsün. bu tecrübe edilmiştir. Okunacak salavatta şudur:
Allahümme Salli Ala seyyidine muhammedin nebiyyül Ümmiyyi ve ala alihi ve sahbihi ve sellem
Bende bunu okudum tecrübe ettim ve Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)i gördüm.
6-) Abdullah bin Hadil Hedar ın İcazet ve mukatebet isimli kitabının sekizinci sayfasında şöyle denmiştir:
Allahümme Salli ve Sellem ala seyyidine muhammedin ed-Dürrül-Ezher vel-Yegutul-Ahmer ve Nurullahil-Ezher ve sırrullahü l-Ekber
Kim bunu on beş sefer okursa, sonra beş sefer euzü, sonra beş sefer besmele, daha sonra da:
Allahümme bihakki seyyidine muhammedin ve ala alihi seyyidine muhammedin erina veche seyyidina muhammedin sallallahu aleyhi ve sellem halen ve mealen yekzaten ve ma namen derse, o Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)i görür.
Yine aynı zatın aynı kitabında onbirinci sayfada belirtildiğine göre, Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) görmenin bir yolu da şudur:
İlk önce abdest alınır, yatağa girmeden önce Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem)i görme niyetiyle iki rekat namaz kılınır ve seksen sefer şu salavat getirilir:
Allahümme Salli ala seyyidine muhammedin nebiyyül Ümmiyyi ve ala alihi ve sahbihi ve sellem
Bundan sonra seksen seferde kevser suresini okunur.
7-) Ebu l-Kasım Sebki Dürrü l-Menzam kitabında şöyle rivayet ettiğine göre, Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) şöyle buyurmuştur:
Kim Allahümme salli ala ruhi seyyidine muhammedin filErvah ve ala cesedihi filEcsad ala gabrihi fil-Gubur... derse o beni rüyasında görür. Kim beni görürse o beni kıyamette de görür. Kim beni kıyamette görürse ben ona şefaatçı olurum. Ben kime şefaatçı olursam o benim havzımdan içer ve onun cesedini Allah ateşten muhafaza eder. (Saadet-i Dareyn: 484)
https://resulevuslat.yetkin-forum.com

Peygamber efendimiz ruyada görmenin yolları
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» PEYGAMBER EFENDİMİZ (s.a.v.) ÇOK ÖZEL
» Peygamber Efendimiz (sav)in Güzel Ahlakla İlgili Sözleri
» Peygamber efendimizin Şam seyehati...
» Peygamber Efendimizin Çocuk Sevgisi...
» ♥๑۩۞۩๑♥Peygamber ve Sünnete Olan İhtiyaç♥๑۩۞۩๑♥