GuLLerin En GuzeLine Layik Ummet OLma DilegiyLe
 
Rv BlogHomeAnasayfaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Akide-i Seyda .....

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
RasuleVuslat
Administrator
Administrator
RasuleVuslat

Mesaj Sayısı : 109
Kayıt tarihi : 07/10/09
Yaş : 38

MesajKonu: Akide-i Seyda .....   Salı Ekim 13, 2009 4:09 am

Akide-i Seyda
BİSMİLLAHİRAHMANİRRAHİM
RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAHIN ADIYLA

ALLAH’A HAMDÜ SENALAR OLSUN. O’nun Rasülüne , Ali Ve Ashabına Salat Ve Selam Olsun.

Sen bil ki İslam’ın rüknü beştir.
Birincisi ; Kelime-i Şehadettir. (Eşhedü) Ben şehadet ediyorum, dilim ve kalbim ile tasdik ediyorum ki, (En la İlahe) hiç bir ma’but yoktur. (illallah) Allah’dan başka yoktur. O, pak bir zattır, ve benzeride yoktur. Hiçbir şeye ihtiyacı yoktur, aksine bütün mahlükat O’na muhtaçdır. O hiç kimseye muhtaç değildir. Haliki muhtardır, yeri ve mekanı yoktur. O’nun ilmi her şeyi kuşatmıştır ve ilmi her yerde hazırdır. O’nun ismi Allah’dır. Herşeyin Halık ve Hakimidir.bize ruhumuzdan daha yakındır. Allahü Tealanın 7 subuti sıfatı vardır, bunlar ebedi ve ezelidir. Hayat; diri olması, İlim; her şeyi bilmesi, Semi’; işitmesi, Basar; görmesi, İrade ; istemesi, Kudret; her şeye gücü yetmesi, Kelam; konuşmasıdır. Bu yedi sıfat Kademidir, ezelidir, Allah’ın zatından ayrılmaz.Allahü Teala’nın ayrıca 5 tane zati sıfatı vardır.
Bunlar :

1 Vahdaniyat; bir olması

2 – Kıdem ; varlığın başlangıcı olmaması,

3- Beka; varlığının sonu olmamasıdır,

4-Muhalefetün lil-havadis ; sonradan yaratılmışlara benzememesi,

5- Kıyam bi-nefsihi; varlığı kendi zatından olup, başkasının yaratması ile değildir. (Ve eşhedü enne Muhammeden) Ben şehadet ediyorum , dilim ve kalbim ile tasdik ediyorum ki, Muhammed (s.a.s.) Arabidir, Kureyşli ve Haşimidir. Gözü siyah, alnı geniş ve düzdür. Kaşı sürmelidir. Şekli beyaz ve kırmızıdır. Sureti ayna gibi şeffafdır. Ağaç ve bitkiler onu görünce secdeye kapanırlardı. O bütün Adem evladından üstün ve mahbubdur. O’nun mübarek boyu tamamdır, güneşte durunca gölgesi yoktu. Mekke’de doğdu ve orada Peygamber olmuştur. Allah’ın emri ile Medine’ye gitmiş ve orada vefat etmiştir. Vefatında 63 yaşında idi. Kırk yaşında peygamberlik gelmiştir. Babasını ismi Abdullah b. Abdülmuttalib b. Abdülmenaf Beni Haşim dir. Annesinin ismi Amine, Zührevi Vehb’in kızıdır. Rasülüllah (s.a.s.) Allah’ın kulu ve elçisidir. Bütün mahlukatlara, insanlara, cinlere Hakk’ın yolunu göstermiştir.


İkincisi; Beş vakit namaz kılmak,
(Sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı)


Üçüncüsü; Müstehaklara Zekat vermek.


Dördüncüsü; Ramazan ayının orucunu tutmak


Beşincisi; Hacca gitmek (Yeterince malın olması, yolda düşman bulunmaması veya mani yoksa)


İmanın Şartı Altıdır.
Birincisi; Allah’ın varlığına, birliğine iman etmek,


İkincisi; Meleklere inanmak, Latif nurani cisimlerdir, yemez ve içmezler. Bütün mahlukattan çokturlar. Hatta yağmurun bir damlası, otun ve ağaçların her yaprağı üzerinde bir melek durmaktadır. Allah’ın emriyle tasarrufta bulunuyorlar. Onların her çalışması taattır. Onların durduğu yer yedi kat sema dadır. Bazı melekler ise Rukudadır, bazıları ise secdededir.
Bazıları da Allah’ın cemalinden boğulmuşlar, bayılmışlardır. Ne Adem’den ne de alemden haberleri yoktur. Bir melek sağ omuzda hayırları yazıyor ki ismi Rakip’dir. Diğeri sol omuzda şerleri yazıyor ki ismi Atid’tir. Hepsinin reisi Cebraili Emindir. Bütün vahyi Rasülüllaha o getirmiştir. İsrafil, Sur’a üfleyen melekdir. Mikail tabiatı düzenleyen melektir. Azrail, ruhları alan melektir. Bize lazım olan en fazla Azraili sevmekdir. Çünkü ruhumuzun kabzı onun elindedir. Hamalatı Arş dünyada dörttür. Kıyamet gününde sekize çıkartılacaktır. Mukarrabin melekleri Allah’ın dergahına yakın olan meleklerdir. Kerrubin, azab melekleridir. Ruhani melekler Rahmet melekleridir.


Üçüncüsü; Kitaplara İnanamak, Allahü Teala 100 sahife ve 4 kitap indirmiştir.
10 suhuf Adem (a.s.) 10 suhuf İbrahim (a.s.)’a, 30 suhuf İdris (a.s.)’a, 50 suhuf Şit (a.s.)’a indirilmiştir. 4 kitap ise, Tevrat Musa (a.s.)’a, Zebur, Davut (a.s.)’a, İncil İsa (a.s.)’a,
Kur’an-ı Kerim Hz. Muhammed (s.a.s.)’e nazil olmuştur. Hepside Allah’ın kelamıdır. Hepsini hükmü, kur-an inince batıl olmuştur. Kur-an hükmü ise kıyamete kadar devam edecektir.


Dördüncüsü; Peygamberlere inanmak, Allahü Teala her zamanda bir kulunu, bütün günahlardan temizlemiş ve onu bütün mahlukatların üstünde yaratmıştır. Ve O’nu zamanın mahlukatlarına kendine Peygamber olarak göndermiştir. Allahü Teala onlara birçok mucize vermişdir. Peygamberlere ve onlara verilen mucizelere kimsenin karşı koyma gücü yoktur.
Peygamberler bütün insanlardan daha üstündürler. Yüz yirmi dört bin peygamber gönderilmiştir. Ulul-u Azm denilen (büyük Peygamberler) beş tanedir.
Bunlar; Hz. Muhammed (s.a.s.), Hz. İbrahim (a.s.), Hz. Musa (a.s.), Hz.İsa (a.s.), Hz. Nuh (a.s.)’dır. Sahibül ümmeti olanlar 313 tanedir. Bunlardan meşhurları; Adem (a.s.),
Şit (a.s.), İdris (a.s.), Hud (a.s.), İsmail (a.s.), İshak (a.s.), Yakup (a.s.), Eyyüb (a.s.), Şuayb (a.s.), Harun (a.s.), Hıdır (a.s.), İlyas (a.s.), Elyasa (a.s.), Yuşa (a.s.), Zülkif (a.s.), Şemuni (a.s.), İşmevil (a.s.),Zekeriyya (a.s.), Yahya (a.s.), Üzeyir (a.s.,) Süleyman (a.s.), Davut (a.s.), Salih (a.s.), Nuh (a.s.), İbrahim (a.s.), Musa (a.s.), İsa (a.s.) Ve Muhammed Mustafa (s.a.s.) dir.


Beşincisi; Kıyamete inanmak, Bütün geçmiş Peygamberler onun birer alametidirler. Mehdinin zuhuru, Deccal’ın çıkışı, İsa (a.s.)’nın gökten nazil olması, Dabbetül Ard ve Ye’cüc Me’cüc kavminin çıkmasıdır. Kıyamette bütün dünya duman olacak, yeryüzü üç yerde batıp yok olacak, biri maşrik, biri mağrip, biri de Arapların Cizre’sidir. İlim ve din noksan olacak, fısk, fesat ve hıyanet çok olacak, asılsız insanlar reis olacak, Haşrın gelmesi ile vakıatı dağlar toz duman olacak, sema param parça olacak, gökyüzünden yıldızlar dökülecek, güneş ve ay kapanacak, denizler kuruyacak ve başka şeyler … Bunların hepside haktır. Şüphesiz bütün mahlukat toprağın altından çıkacak, Şam meydanında toplanacaklar, oradan da Kudüs’ü Şerife sevkonulacaklardır. Hayır ve şer defterleri verilecek, amelin sualini soracaklar Allah’ın emri ile Sırat Köprüsünü Cehennemin üzerine koyacaklar, Cennetlik olan Cennete gidecek, Cehennemlik olanlar titreyerek cehenneme düşeceklerdir. Cennet yedi tabaka semadadır. Cehennem ise yedi tabaka alttadır. Müslümanların şefaat edenler ise, Peygamberler, Meşayıh, Salihler, ve hakiki şühedalar olacakdır. Ne kadar müslüman varsa, miskal zerre imanıda olsa İnşaallah ateşte kalmazlar.


Altıncısı; Allah’a inanmak ki bütün hayır ve şer Allah’ın kudretindedir. Allah’ın mahlukatları bilerek ve isteyerek yapmış olduğu amel, fiil ve hareketler baştan sona kadar yaptığına uygun ve muvafık olarak ezelden yazılmıştır. Nasıl ki, ateş yanma sebebidir.
La Havle Vela Kuvveteİlla Billahi-l Aliyi-l Azim. Rasülüllah’a salavat oku !

Bu Akide Şeyh Muhammed Diyauddin zamanında bütün alimlere yazıp verilmiştir. Bütün alimlere emredilmiş “ Cahillere söyleyin ezberlesinler ve bilsinler” diye. Ayrıca alimler bu Akaid üzerinde çok durmuşlardır. Gavs Hazretleride bunun üzerinde durup önemle dikkat çekmiştir. Bizde bu eseri Türkçe’ye tercüme ettik. İnşaallah okuyanlar çok menfeat göreceklerdir. Çünkü akidi vacipdir.
Çeviren : Seyda Seyyid Muhammed Said (k.s)


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Akide-i Seyda .....
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
GuLLerin En GuzeLine Layik Ummet OLma DilegiyLe :: `·.¸¸.·´´¯`··._.· (iSLami KonuLar) `·.¸¸.·´´¯`··._.· :: Tasavvuf-
Buraya geçin: